Oto Matka twoja (3.05.2008)

3 maja 2008   

Oto Matka twoja (J 19,25-27)

               Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ściśle z całą serią wydarzeń z naszej historii, poprzez które objawiła się z wielką mocą obecność i opieka Matki Bożej nad nami.  

 

            W 1656 roku cudowna obrona klasztoru jasnogórskiego przed regularną armią szwedzką stała się impulsem nadziei, który przyczynił się walnie do wyzwolenia całego kraju. Niedługo potem polski monarcha uroczyście proklamował Maryję Królową Korony Polskiej i powierzył jej pod opiekę siebie i całe państwo.
 
             Papież Pius X ustanowił święto ku jej czci dla diecezji lwowskiej w roku 1908. Dziesięć lat później Polska odrodziła się jako suwerenne państwo. W roku 1920 dzień 3 maja został ustanowiony przez Stolicę Apostolską ogólnopolskim świętem Królowej Polski. W tym samym roku, w samą uroczystość Wniebowzięcia rozegrała się na przedpolach Warszawy bitwa, która zahamowała sowiecką inwazję na Polskę i Europę. Złote berło i jabłko ofiarowane wówczas przez naród Matce Bożej Jasnogórskiej są widocznym do dziś wyrazem przekonania, że w zwycięstwie tym decydujący udział miało jej wstawiennictwo.
 
             W 300 lat po ślubach Jana Kazimierza prymas Wyszyński sformułował nową, uwspółcześnioną wersję ślubowań narodu i ponowił akt oddania. Maryja znowu udowodniła, że jest dla nas prawdziwą Matką. Jednakże z naszej strony śluby jasnogórskie pozostają ciągle nie wypełnione. Każdy z nas powinien przejrzeć się w tym słowie sprzed 52 lat i na nowo przyjąć je jako program osobistego nawrócenia i odnowy życia chrześcijańskiego.    


ks. Józef Maciąg

TOP