Anioł stróż - Ks. Robert Muszyński

Aniol StrozKtóż z nas od wczesnego dzieciństwa nie modlił się do swego anioła stróża? Kim on jest? Można powiedzieć, że to anioł „indywidualny", „osobisty", który jest uosobieniem Opatrzności Bożej w stosunku do każdego z nas.

 

 

W Starym Testamencie była idea, że Michał Archanioł strzeże Izraela, a inni aniołowie troszczą się o inne narody (Dn 10, 13-21b), że jest anioł przymierza, że specjalni aniołowie kierują gwiazdami, naturą, porami roku i że jest anioł państwa, anioł wojska, anioł rodu, anioł domu itd. W Nowym Testamencie uwyraźniła się prawda, że każdy Kościół lokalny ma swego anioła stróża (Ap1, 20).  A wreszcie dojrzała prawda, że każdy człowiek ma swego anioła opiekuna i stróża, a raczej anioła towarzyszącego, posługującego od Boga specjalnie tej oto osobie: tobie i mnie. I czyni to od momentu twego poczęcia aż do twojej śmierci. O aniołach stróżach słyszymy w dzisiejszej liturgii: „Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa". To z Księgi Wyjścia. I z Ewangelii: „Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie". (Mt 18, 10).

Czy każdy człowiek ma swego anioła stróża? Oczywiście! Anioła stróża - na podstawie aktu stwórczego - ma także niechrześcijanin, również niewierzący i grzesznik. Są to więc byty osobowe, czyste duchy, które Ojciec Niebieski posyła każdemu bez wyjątku człowiekowi.. Pierwszą i najniższą posługą Anioła Stróża jest usuwanie wszystkiego, co może zaszkodzić zdrowiu i zagrozić życiu powierzonego mu człowieka. Chroni przed popadnięciem w jakieś niepokonalne uzależnienie. Następną posługą jest uświadamianie duszy szatańskich pułapek. Potem najszlachetniejsze i najważniejsze posługi to oświecanie, pouczanie i zachęcanie do godnego życia. Gdy jednak mimo tak czułej opieki człowiek upadnie, Anioł Stróż nie opuści go, ale będzie błagał Boga o łaskę nawrócenia, bowiem Anioł Stróż niczego tak nie pragnie, jak nawrócenia grzesznika (por. Łk 15, 7). Oczywiście pomoc anielska - w istocie swej Boska - nie jest mechaniczna, ale zależna od naszej woli, osobowa i tajemnicza - nie znosi w niczym rozumnego i wolnego charakteru człowieka. Anioł stróż jest posłańcem do naszej osoby, nie do naszego życia cielesnego, reprezentuje obecność Chrystusa, a nie jakieś anonimowe i alienujące nas potęgi.

 

 

 

 

Bardzo zapracowanym Aniołem Stróżem był anioł czuwający nad św. Gemmą Galgani (1878 - 1903). Pozostawał on widoczny dla niej przez większą część czasu. Święta opowiada nam o tym jak „anioł klęczał za nią, śpiewając psalmy lub odmawiając modlitwy". Ponadto „pomagał jej w czasie choroby, leczył jej rany powstałe po mistycznych utrapieniach, chronił podczas straszliwych zmaganiach z Szatanem". Pewnego wieczoru, po walce z diabłem, biedna dziewczyna nie była w stanie się poruszyć. Anioł pomógł jej podnieść się z podłogi i położyć do łóżka, a następnie czuwał u wezgłowia.

Posłuchaj rady, którą Świętej udzielił jej anioł stróż: „Pamiętaj, moja córko, że kto naprawdę kocha Jezusa mówi niewiele a znosi wszystko. Nakazuję ci, jako posłaniec Pana, nigdy nie wypowiadaj swej opinii, jeśli nikt cię o to nie prosi; nigdy przy niej nie obstawaj, lecz natychmiast je porzuć. Gdy popełnisz błąd, siebie obwiniaj nie czekając na przesłuchania. Wreszcie uważaj, na co spoglądasz i pamiętaj, że tylko zawstydzone oczy będą oglądać piękno nieba". A co tobie radzi twój anioł stróż?

Ks. Robert Muszyński, Lublin

TOP