Aby byli jedno (16.05.2008)

Słowo na pt. 16.5.2008

Aby byli jedno (17,20-26)

            Ta perykopa to ostatnie słowa Jezusa przed wyjściem z wieczernika na mękę. Modląc się za uczniów obiecuje im, że będzie im towarzyszyć Jego chwała, to znaczy majestat i moc boskiej Prawdy, która zachwyca i pociąga ludzkie serca. Chwała udzielona Kościołowi sprawi, że ludzie będą mogli widzieć na jego obliczu blask Obecności Boga.
 Św. Andrzej Bobola, jezuita-misjonarz głosił Ewangelię na Rusi w XVII wielu. Czynił to z taka mocą i skutecznością, że nawet jego wrogowie, którzy uważali jego działalność za katolicki prozelityzm, nazywali go "duszochwatem". Blask chwały Bożej zajaśniał najmocniej w jego męczeństwie, jednym z najsławniejszych i po ludzku najbardziej przerażających w historii polskiego Kościoła. Jego głos rozbrzmiewa dziś jeszcze mocniej niż za życia. Przecież Andrzej został niedawno ogłoszony patronem Polski!
Jezus obiecał uroczyście, że Chwała Boga będzie się objawiać zawsze ilekroć Jego uczniowie będą podejmować trud głoszenia Ewangelii i służby na rzecz jedności wierzących w Niego. Czy wspólnota, do której należę, korzysta z tej obietnicy?   


Ks. Józef Maciąg, Lublin

TOP