Kamienne tablice (30.07.2007)

30 lipca 2007, poniedziałek 

 Kamienne tablice    

        Wszakże na powitanie, zwłaszcza liturgiczne, mamy sytuację dosyć nieprzyjemną: Oto Mojżesz wracający ze spotkania z Bogiem na górze Synaj, na widok złotego cielca i kultu, jakim go lud obdarza, rozbija kamienne tablice z dziesięciorgiem Przykazań. Pełnemu gniewu i zrozumiałej goryczy Mojżeszowi tłumaczy jego brat Aaron: „Ty wiesz, że ten lud jest skłonny do złego”. Czy zatem lud ten nie potrzebuje Dekalogu, owych dziesięciu Słów Boga?
 Tym bardziej potrzebuje! I dlatego miłosierny Bóg poleci Mojżeszowi sporządzić replikę tablic z przykazaniami. A zniszczone uprzednio oryginały stanowią nie tylko dowód słusznego gniewu Mojżesza ale pozostają dla potomnych mocnym symbolem. Symbolem czego? Po pierwsze: troski Pana Boga o dobro człowieka; po drugie: wolności człowieka wobec bożych zaleceń aż do wyraźnego NIE. Aż po demonstracyjne niszczenie przedmiotów i wartości kojarzących się z Bogiem. Czy na przykład rozbite naczynia podczas małżeńskiej awantury nie przypominają potłuczonych przez Mojżesza tablic? A jak ocenić usuwanie pomnika dziesięciu przykazań z hallu amerykańskiego sądu?
Pan Bóg dopuszcza zniszczenie tablic z przykazaniami, zapowiadając przez proroka Jeremiasza inną ważniejszą formę przekazywania ludziom swojej woli. Bóg mówi: „Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu”. W podobnym duchu poucza św. Paweł mieszkańców Koryntu: „ Jesteście listem Chrystusowym napisanym… na żywych tablicach serc”. Ten serdeczny zapis można nazwać prawem naturalnym, głosem sumienia, intuicją moralną. Albo inaczej: darem Pana Boga dla każdego człowieka aby go bronić przed nim samym, przed pokusą relatywizmu i nadużywania wolności. 


Ojciec Grzegorz


(Medytacja wygłoszona 30.07.2007 w Radiu Lublin 89,9 FM o godz. 6.20 - Słowo na dziś)  

TOP